Rozhodne-li se člověk, že si pojistí svoji domácnost, v podstatě dobře dělá. Protože se s touto může ledacos stát, a když dojde ke škodám, je dobré, když je dotyčnému někdo zaplatí. Protože to nelze nejednou nechat jen tak být, ani se obvykle nemáme kam odstěhovat, abychom nechali poškozenou nemovitost s lehkým srdcem napospas osudu.
Když si domácnost ale pojišťujeme, neměli bychom si počínat neuváženě. Je třeba si především dobře promyslet, co a v jakém rozsahu pojistit chceme, a také je důležité sledovat ono pojištění v průběhu let a valorizovat ho podle nárůstu hodnoty takové domácnosti. Protože máme-li nemovitost nedostatečně pojištěnou, nemusí nám být zaplacena celá škoda, jež by tu mohla vzniknout. A kromě výše pojistky je pochopitelně také zvážit, proti čemu se pojistit, protože ne každého postihnou dejme tomu povodeň, záplava či podobná rizika, a tak se pojistky musí lišit podle konkrétní situace.
Kromě nárůstu hodnoty nemovitosti je třeba sledovat ale i to, co si do ní pořizujeme. Protože by se mohlo stát, že se na nově pořízenou věc už stará pojistka nevztahuje. A také se k tomu pojí skutečnost, že čím dražší pojištěný majetek domácnosti je, tím větší se kladou při pojištění i požadavky na jeho zabezpečení. Stačí třeba i zabezpečení cenných věcí obyčejným zámkem, aby bylo člověku sníženo plnění pojistky v případě vykradení.
Takže je určitě záhodno sledovat změny, které na nemovitosti provádíme, eventuálně čas od času projít smlouvu o pojištění s pojišťovacím poradcem a případně tuto smlouvu upravit. Nejen proto, abychom v případě pojistné události dostali adekvátní odškodnění, ale i proto, že se nám tím může nabídnout třeba i nová a lepší služba.
A také si musíme dát určitě pozor na pojmy. Protože třeba pojištění domácnosti není pojištění nemovitosti. To první kryje to, co máme ve svém objektu, zatímco to druhé objekt samotný. A jedno v žádném případě nenahrazuje to druhé.