I přesto, že se na vás nahromadily velké dluhy a bylo zahájeno exekuční řízení, není možné, aby vám exekutor zabavil vše. Je pravděpodobné, že vám bude zablokován účet v bance, ale vždy vám musí být ponecháno takzvané nezabavitelné minimum. Je to dáno přímo zákonem. To samé také platí při exekučních srážkách ze mzdy. Není možné zabavit celou výplatu, ale musí se vám ponechat určitá část k dispozici.
Při exekuci na plat je postup daný.
- Exekutor pošle příslušný příkaz vašemu současnému zaměstnavateli a ten musí této žádosti vyhovět.
- Zaměstnavatel poté započne s uvedenými srážkami.
Jestliže máte dojem, že je toto jednání neoprávněné anebo jsou částky příliš vysoké, neobracejte se na zaměstnavatele, který s tím nemá v podstatě nic společného. Rozhodnutí o oprávněnosti je pouze na soudu.
Nezabavitelná částka je vypočítána ze životního minima, ke kterému se přidají i normativní náklady na bydlení v nájemním domě. Pokud má dlužník manžela či manželku a děti, pak je nezabavitelné minimum navyšováno o jednu čtvrtinu na každého člena. Zbytek nezabavitelné mzdy se dělí na třetiny.
- Jednu třetinu spolknou přednostní pohledávky. Jestliže žádné nejsou, pak ji dostane sám dlužník.
- Další třetinou se uplácejí nepřednostní pohledávky. Tato třetina se tedy zabaví v každém případě.
- Poslední třetina připadne dlužníkovi.
V podstatě ale neexistuje žádná univerzální rada, jak vyřešit tuto krizovou finanční situaci. Je také možné exekuci se vyhnout vyhlášením osobního bankrotu. Rozhodně ale nečekejte, že se problémy vyřeší samy. Nepřebírání pošty nebo ukrývání se před věřiteli ještě nikdy k dobrým koncům nevedlo. Je to jen způsob, jak se dostat do ještě větších finančních potíží, ze kterých velice složitá cesta. Najděte si poradce, který vám z tíživé situace pomůže a za pár let můžete opět fungovat s čistým štítem.