Pod pojmem dotace se ukrývá zpravidla finanční dar nebo tomuto podobná peněžitá úhrada poskytovaná státem či územně správním celkem určitému subjektu s cílem snížit ceny toho, co tento subjekt poskytuje veřejnosti. Bývá poskytována buď proto, aby se touto pokryla ztráta, jež danému subjektu vzniká v souvislosti s nabízením produktu či služby za nižší než tržní cenu, nebo aby tento díky ní dosáhl přiměřeného zisku.
Dotace ale může být poskytována i soukromým subjektem někomu jinému.
Díky dotacím se dosahuje toho, že nejsou spotřebitelé nuceni platit za určité zboží či službu jeho plnou cenu, jež by byla dejme tomu neúměrně vysoká, odběrateli nezvladatelná nebo natolik neatraktivní, že by se daná nabídka bez dotování nesetkávala se zájmem o ni.
V České republice patří mezi obvykle dotované záležitosti železniční a autobusová doprava, zemědělství, armáda, zateplení budov, ekologické vytápění a další ekologické projekty, a také vysoké školství nebo politika zaměstnanosti související s vytvářením nedostatečně efektivních pracovních příležitostí. Pak jsou tu ale i individuální účelové dotace, třeba na pozemkové úpravy, protiradonová opatření, dokončení komplexní bytové výstavby, záchranu památkových rezervací, požární ochranu, ekologii. Poskytovateli takových dotací bývají státní fondy, ten pro tržní regulaci, životní prostředí, zúrodnění půdy, podporu a rozvoj české kinematografie, rozvoje bydlení, Pozemkový fond či Státní fond kultury.
Dotace pak ale mohou pocházet i ze strukturálních fondů Evropské unie, které bývají určené na snižování ekonomických a sociálních rozdílů mezi jednotlivými členskými státy a regiony.
Dotace bývají poskytovány někdy před uskutečněním výdajů, jež mají být dotovány, někdy až po skončení realizace dotyčného projektu. A měly by být prospěšné.
Což ale bohužel nejednou nebývají. Protože kolikrát už jsme se mohli dočíst v médiích i o jejich zneužití, že? Třeba ve vlastním ekonomickém zájmu našich mocných nebo ve snaze koupit si hlasy určitých skupin voličů, jež zaplatila společnost jako celek.