Naši lidé mají zatím stále ještě relativně dost peněz a důvěru v budoucnost. A proto si mimo jiné doposud berou hypotéky, tedy půjčky na bydlení. A v tomto počínání je podporuje i skutečnost, že úroky u tohoto finančního produktu v poslední době poněkud poklesly a dostaly se na úroveň nízkou tak, jaká byla naposledy na začátku předloňského roku.
Peníze momentálně zlevňovaly a zlevňují, a to zásluhou koronavirové krize, kdy Česká národní banka postupně snížila základní úrokovou sazbu. Ovšem rekordně nízkých úroků už se zřejmě nedočkáme. Banky totiž drží vyšší úrokové marže na mezibankovním trhu, aby si tím vytvořily rezervy pro případ, že by na ně dolehly následky již zmíněné krize v podobě většího počtu nesplácení úvěrů jejich klienty.
S dalším poklesem cen hypoték už se tak počítat nedá, úroky budou podle expertů spíše stagnovat.
Už v květnu nastal výrazný meziměsíční i meziroční pokles zájmu o hypotéky, a to jak kvůli uzavřeným pobočkám bank, tak i kvůli jiným problémům, jež museli potenciální zákazníci bank řešit. A i banky se staly opatrnějšími. A jen díky tomu, že si lidé půjčovali větší částky, nedošlo i k poklesu finanční hodnoty těchto poskytnutých produktů.
Opadnutí zájmu o hypotéky lze prý očekávat i v nadcházejících měsících a k určitému oživení by snad mohlo dojít až na podzim. To však pochopitelně jedině za předpokladu, že se nebude opakovat situace, do níž nás koronavirus uvrhnul v posledních měsících.
Ať už ale bude situace ohledně hypoték jakákoliv, byty by neměly plošně zlevňovat. Snad jedině s výjimkou luxusních nemovitostí, jež mohou zlevnit o pět až patnáct procent, respektive nemovitostí, jež byly pro přemrštěnou cenu v poslední době neprodejné. Byť jsou dnes nemovitosti obecně nadhodnocené, podle České národní banky údajně o nějakých řádově patnáct procent.