Když chce člověk bydlet v nějakém vlastním objektu, ale nemá na něj a nemůže doufat ani v to, že by si na něj jen tak dokázal naspořit, není jiné cesty než se pokusit získat hypotéku. Protože jsou to právě hypotéky, jež koupi takových nemovitostí, jež jsou dnes nad finanční možnosti většiny z nás, umožňují. Nikde jinde se člověku jen tak tolik peněz s tak dlouhou dobou splatnosti nepůjčí.
A protože žijeme v době, kdy nemovitosti zdražují nevídaným tempem, není divu, že si je pořizuje aspoň na hypotéku stále více lidí. Každý chce přece bydlet, a kdo ví, kolik budou takové objekty v budoucnu stát.
A tak se bere čím dál víc hypoték. Jenom v letošním květnu si jich lidé nabrali u bank a stavebních spořitelen v celkové hodnotě 30,9 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 109 procent a současně i druhá největší cifra od roku 2014. Půjčovali si více, a to mimo jiné právě i proto, že jsou nemovitosti stále dražší a je si tak nutno půjčovat pořád větší sumy. A kromě toho stál za růstem počtu hypoték i fakt, že si mnozí z nás ještě zkusili na poslední chvíli zafixovat nízkou úrokovou sazbu, která postupně roste a v květnu činila podle údajů České národní banky v průměru 2,21 procenta. A i nadále se bude zvyšovat.
A lidé si v květnu hypotéky nejen brali, ale hojně i refinancovali, tedy přecházeli za lepším z jedné banky do druhé. Refinancovalo se celkem ve výši deseti miliard korun, což byla mez, již překonal pouze letošní březen. A i refinancování bude pokračovat, a to až do podzimu, kdy se čeká zvýšený růst úrokových sazeb.
Půjčování si na koupi nemovitostí tudíž zjevně rozhodně není jednoduchá záležitost. A ani nemůže být, vzhledem k tomu, kolik právě v oboru hypoték poletuje peněz. I když tu jde třeba i jen o nepatrné změny, znamenají tyto peníze, jež se lidé zavazují splácet. A každá koruna tu hraje roli.